Co zrobić z cukinii? Przejadły Ci się już placki cukiniowe i leczo? Pora na cukinię konserwową, inaczej zwaną marynowaną! Przepis na cukinię marynowaną jest banalny i kradnący serca. Rok temu spróbowałyśmy taką cukinię po raz pierwszy i w tym momencie mamy jej kilkadziesiąt słoików w piwnicy na zimę. Jest dobra do WSZYSTKIEGO. Klasycznych polskich obiadów, jako dodatek do włoskiej zapiekanki makaronowej czy też jako dodatek np. do deski serów.
WSKAZÓWKI:
Do wykonania cukinii marynowanej najlepiej sprawdzą się małe cukinie z miękką skórką. Jeżeli Wasza ogródkowa cukinia trochę Wam przerosła i ma twardą skórkę to należy ją obrać i pokroić na plastry, a następnie na pół. Przy takiej dużej (ale i małej) cukinii porządny nóź to podstawa. Od kilku lat (przynajmniej 5, a może i 6) w swojej kuchni używam noży Victorinox i są to moi ULUBIEŃCY i zdecydowani faworyci wśród noży kuchennych. Te noże są niesamowicie wytrzymałe i ostre nawet po kilku latach użytkowania (bez ostrzenia ich, używając ich codziennie do dosłownie wszystkiego). Warto mieć kilka różnych noży Victorinox do różnego rodzaju produktów w swojej kuchni. Przy tym przepisie użyłam noża Santoku Swiss Modern. To prawdziwa, szwajcarska perełka. Posiada 17-centymetrowe ostrze ze stali nierdzewnej, ze specjalnymi rowkami, które zapobiegają przyklejaniu się produktów do noża podczas krojenia. Nadaje się zarówno do krojenia mięsa jak i warzyw oraz owoców. Jego nazwa oznacza dosłownie „Noż trzech cnót” i zdecydowanie na taką nazwę zasługuje.
Aby zrobić większą ilość słoików cukinii marynowanej wystarczy, że pomnożysz ilość składników. Wszystko zależy od tego ile słoików chcesz zrobić na zimę oraz jak duże są Twoje cukinie.
Składniki na 2 duże słoiki cukinii marynowanej:
2 średniej wielości cukinie lub 1 duża przerośnięta
1 l wody ½ szkl. octu spirytusowego
10 ziarenek ziela angielskiego
5 liści laurowych
¼ szkl. cukru
1 łyżka soli
Przygotowanie:
1. Do garnka wlewamy wodę i ocet. Dodajemy ziele angielskie, liście laurowe, cukier oraz sól. Gotujemy do momentu aż woda będzie wrząca.
2. Cukinię dokładnie myjemy i kroimy w plasterki lub w przypadku gdy mamy ogromną cukinię – obieramy ją i kroimy w plastry, a następnie na pół lub w paski.
3. Cukinię przekładamy do czystych, wyparzonych słoików.
4. Cukinię zalewamy gorącą zalewą, a następnie zakręcamy dobrze słoiki zakrętką.
Pasteryzacja na mokro:
1.W dużym garnku rozkładamy ściereczki. Ustawiamy słoiki z cukinią tak aby się nie dotykały. Nalewamy wodę do garnka do przynajmniej ½ wysokości słoików (najlepiej do ¾).
2. Słoiki pasteryzujemy ok. 10-15 min. od momentu zagotowania się wody.
3. Słoiki do góry dnem na ręczniku/ścierce. Przykrywamy je i zostawiamy tak do całkowitego ich przestudzenia.
Pasteryzacja w zmywarce:
1. Słoiki wkładamy do zmywarki do góry dnem.
2. Włączamy program 70-75 stopni. Podczas pasteryzacji nie używamy detergentów dlatego ten sposób polecam do ilości hurtowej słoików z cukinią.
Wpis powstał we współpracy z marką Victorinox / Kulinarna Drużyna Victorinox