Sezon na dynię w pełni! Nic tylko korzystać. Dlatego mam dla Was przepis na boski chlebek dyniowy, który mocno uzależnia! Zachowuje świeżość nawet kilka dni! Mi najbardziej smakuje sam – z masłem i solą.
Mój chlebek upiekłam w garnku żeliwnym Vintage Cuisine w którym upiekłam już niejeden chleb i z każdego jestem niesamowicie zadowolona. Garnki spokojnie można wkładać do piekarnika, a chleb z nich ma chrupiącą skórkę i miękki środek – czyli to najlepsza możliwa kombinacja. Uwaga! To porządny towar, który trochę waży więc nada się i jako ciężar do treningów 😀
WSKAZÓWKI:
Do chlebka wybierz dynię zwyczajną, piżmową, hokkaido lub makaronową. Do środka możesz dodać kilka łyżek ziaren np. słonecznik łuskany, ziarna konopi, sezam, mak czy pestki dyni.
Jak zrobić puree z dyni? Przepis na puree z dyni
Dynię przekrój na pół. Wydrąż środek (nie wyrzucaj pestek! Wysusz je i zjedz lub zasadź, uważaj na pestki dyni Hokkaido – są ciężkostrawne). Pokrój dynię na mniejsze kawałki. Przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz w 200 stopniach aż będzie miękka (sprawdź widelcem). Upieczoną dynię przestudź, obierz i zblenduj.
Składniki na 1 średni chlebek
6 szkl. mąki pszennej
30 g drożdży
2 szkl. puree dyniowego (upieczona, zblendowana dynia bez skórki)
1/4 szkl. letniej wody
1/2 łyżeczki kurkumy
1 kopiasta łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
+
1 łyżeczka oleju
Garnek żeliwny Vintage Cuisine Ombre lub z innej serii
Przygotowanie:
1. Drożdże kruszymy do miseczki.
2. Dodajemy mąkę, puree dyniowe, letnią wodę, kurkumę, sól i cukier.
3. Zagniatamy ciasto przez 10 min. Powinno być elastyczne/miękkie/przyjemne. W razie potrzeby dodajemy więcej wody lub mąki. Odstawiamy na 1 h w ciepłe miejsce.
4. Ciasto ponownie wyrabiamy. Dodajemy mąkę i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce.
5. Garnek smarujemy 1 łyżeczką oleju. Do piekarnika wkładamy garnek z przykrywką, temperaturę ustawiamy na 220 stopni i nagrzewamy garnek przez 30 min.
6. Wyciągamy garnek (ostrożnie, gorący!!!), ściągamy pokrywkę.
7. Wyrabiamy ponownie ciasto. Przekładamy do garnka. Wierzch posypujemy odrobiną mąki. Nakładamy przykrywkę.
8. Pieczemy 30 min. Po 30 min. zdejmujemy przykrywkę i pieczemy chleb jeszcze przez 15-20 min.
Wpis powstał we współpracy z marką Vintage Cuisine.